Kızkalesi Gezilecek Yerler

kizkalesi otelleri

kızkalesi otelleri ve gezilecek yerler

Kızkalesi otelleri, bölgesi kültürel ve tarihi zenginliklere meraklı tatilciler için gezilecek pek çok noktaya yakın. Bölge, Mersin’in ünlü turistik pek çok noktasında yakın. Bu noktaların başında bölgeye adını veren Kızkalesi geliyor. Kızkalesi, sahile yaklaşık 300 metre uzaklıkta bir ada üzerinde yer alıyor. Kalenin eski çağlarda deniz savunması yapmak için inşa edildiği düşünülse de, kimileri daha duygusal bir efsaneden söz ediyor. Efsaneye göre bir zamanlar bölgede yaşayan bir kralın çok güzel bir kızı varmış. Kız güzel olduğu kadar iyi huylu ve yardımsevermiş. Hem yüzünün hem kalbinin güzelliği ile babasının ve halkının sevgisini kazanmış. Ancak günlerden bir gün saraya gelen bir falcı Kral’a kızının bir yılan sokması sonucu genç yaşta öleceğini, ve bu yazgıyı değiştirmenin bir yolu olmadığını söylemiş. Bunu duyan kral çok üzülmüş, kızını kurtarmak için denizin ortasına bembeyaz taşlardan bir kale inşa ettirmiş, denizin ortasında yılanların gelmesi mümkün olmayacağından kızının burada güvende olacağını umut ediyormuş. Kalenin inşası bitince kızını da bu kaleye koymuş. Fakat günlerden bir gün kaledeki kıza yiyecek taşıyan kayığın içine bir yılan saklanmış. Gizlice kaleye süzülen bu yılan kızı sokarak ölümüne sebep olmuş.

Kızkalesi Otelleri

Kızkalesi bugün ziyaretçilere açık. Yakın zamanda restorasyonu gerçekleşen kaleye kayık veya kano kiralayarak ulaşmak mümkün. Kimi usta yüzücüler kaleye yüzerek de ulaşabiliyor. Kalenin içinde özellikle yer döşemesi olarak kullanılmış olan mozaikler görülmeye değer.  

Denizde bulunan Kızkalesi’nin hemen karşısında Korykos Kara Kalesi konumlanıyor. Neredeyse birbirini tamamlayan iki yapı biçiminde görülen deniz kalesi ve kara kalesi ziyaretçileri kendine çekiyor. Kale civarında kimi lahitler, su kemerleri ve taş döşeli yollar yer almakta. Günümüzde oldukça sağlam durumda olan kale haftanın her günü ziyaretçilere açık.

Kızkalesi gezilecek yerler içinde bir diğeri de Narlıkuyu Mozaik Müzesi. Kızkalesi’ne 4 kilometre uzaklıkta bulunan Narlıkuyu Mozaik müzesi içinde dünyaca ünlü Üç Güzeller Mozaiği bulunuyor. MS. 4. yüzyılda yapılan bu mozaik, eşsiz güzelliğini günümüzde hala muhafaza ediyor. ​Müze haftanın tüm günleri açık değil, bu sebeple ziyaretçilerin önceden bilgi toplamasında fayda var.

Kızkalesi Otelleri Nerede?

Mersin Kızkalesi gezilecek yerler içinde bir başkası da Adam Kayalar bölgesi. Yolu biraz zorlu olan bu tarihi bölgeye araç olmadan gitmek zor. Ayrıca uzun ve zorlu bir yürüyüş gerektirse de, bu çabanın sonunda gerçekten görülesi bir tarihi güzellik ile karşı karşıya gelmek mümkün. Kızkalesi otelleri iletişim için tıklayınız. 

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment